RusyaOfisi.Com   

                            

 
                                                                            

.  

 

Rusya Kıyıköy-İbrikbaba Petrol Boru Hattına Ağırlık Veriyor

(06.07.2004,RusyaOfısi.Com)

Bir süredir Rusyanın gündeminde Rus petrolünün  Türk boğazlarına uğramaksızın nakledilebilmesi için alternatif güzergah arayışları  bulunuyor.

Rusya yılda 200 milyon tondan fazla petrol ve petrol  türevi ihracatı gerçekleştiyor. Rusya ihraç ettiği petrolün yaklaşık  olarak 120-130 milyon tonluk kısmını petrol boru hatlarıyla, kalan miktarı da tankerlerle taşıyor.  Rusya tarafından sık sık: Türkiyenin  boğazların kapasitesinin yoğunluğu  gerekçesiyle, petrol tankerlerinin boğazlardan geçişlerine sıkı denetim getirildiği, bununda Rus petrollerinin taşınmasını olumsuz yönde etkilediği iddiaları dile getiriliyor. Nitekim, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 26 Mayıs 2004 tarihinde  yaptığı  Federal Meclise ve Rus halkına sesleniş konuşmasında Rusya'nın en büyük gelir kaynağı olan enerji kaynakları ihracatına değinirken, Rusya'nın petrol ihracatının önümüzdeki yıllarda değişik güzergahlardan yapılması gerektiğine işaret ederek;"Güney güzergahında Çanakkale ve İstanbul Boğazlarını devre dışı bırakacak yeni petrol boru hatları oluşturulmalı Rusya'dan Bulgaristan-Romanya sınırına kadar uzanan petrol boru hattının "Adriyatik" petrol hattıyla birleştirilerek, Rus petrolü Adriyatik'e ulaşmalı" açıklamasında bulunmuştu.

Rus Trasneft Petrol Şirketi Karadeniz'in Kıyıköy sahilinden, Saros Körfezi İbrikbaba kıyısı arasında döşenecek boru hattı ile Rus petrollerinin açık denizlere taşınmasını  sağlamayı hedefliyor.  193 kilometre uzunluğunda ve yılda 60 milyon ton petrol taşıma kapasiteli olarak planlanan  "Kıyıköy-İbrikbaba" güzergahı üzerinde ciddi şekilde durmaya başladı. Rus basınında yer alan haberlere göre, Rus Transneft Petrol Şirketi anılan projeyi hayata geçirmek üzere Türk kamuoyunda  pop şarkıcısı Ajda Pekkan ile olan beraberliği ile tanınan British Caspian Trans Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Okan Tapan ile Türkiyede lobi faaliyetlerini yürütmek üzere  işbirliği anlaşması imzaladı. Rus tarafının görüşleri Okan Tapan tarafından Türk  makamlarına aktarılıyor.

Kıyıköy-İbrikbaba petrol boru hattının maliyetiyle ilgili olarak  443 milyon Dolar - 900 milyon Dolar gibi farklı rakamlar telafuz ediliyor.

 

 
 
 
  Ana Sayfa |Ülke Kimliği |Rusya`dan Haberler | Şirket Kuruluşları | Pazara Bakış| İstatistikler | Rusya Ekonomisi |Fuarlar  
 

                      RusyaOfisi.Com | İlk Kurulum: Ocak 2002      

 
  Sitemizde yer alan  bilgiler ancak www.rusyaofisi.com adresi  kaynak gösterilmek şartıyla  kullanılabilir