RusyaOfisi.Com  ©  

                            

 

 

                                                   Russian | English
   

Mihail Fradkov Rusya’nın Onuncu Başbakanı

(09.03.2004,RusyaOfisi.com)

Rusya Devlet Başkanı tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Mihail Fradkov Rusya’nın 10. Başbakanı.  Kurulduğu tarihten  itibaren Rusya Federasyonu’nda başbakanlık görevinde bulunanların isimleri ve görev süreleri ise şöyle; 

1991-1992 : Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Boris Yeltsin Başkanlığı da yürüttü.

15 Haziran 1992 – 01 Aralık 1992  :Yegor Gaydar 

R.F. Devlet Başkanı Boris Yeltsin  Yegor Gaydar’ı  Başbakan Birinci Yardımcısı ve Başbakan vekili olarak atadı. Ancak, Rusya Halk Milletvekilleri Kongresi Yegor Gaydar’ın Başbakan olarak atanmasını onaylamadı. 

Aralık 1992 – Ağustos 1996 & Ağustos 1996 – Mart 1988    : Viktor Çernomıdin

Yegor Gaydar’ın başbakanlığının Rusya Halk Milletvekilleri Kongresi tarafından onay görmemesi üzerine R.F. Devlet Başkanı Boris Yeltsin tarafından Başbakanlığa atanan Viktor Çernomıdin  Rusya Halk Milletvekilleri Kongresi’nin de onayını aldı.  Rusya’da yapılan devlet Başkanlığı seçimini müteakiben 10 Ağustos 1996 tarihinde Viktor Çernomırdin yeniden başkanlığa atandı. Rusya Parlamentosunun Alt Kanadı  Duma tarafından da güven oyu alan Çernomırdin Mart 1988'e kadar  başbakanlık görevini sürdürdü. 

Mart 1988-  Ağustos 1988: Sergey Kiriyenko 

R.F. Devlet Başkanı Boris Yeltsin  23 Mart 1998 tarihinde Viktor Çernomırdin başkanlığındaki Rus Hükümetini görevden alarak, yerine Sergey Kiriyenko’yu Başbakan Birinci Yardımcısı ve Başbakan vekili olarak atadı.   Sergey Kiriyenko hükümeti Duma’dan ancak üçüncü ve son oturumda güven oyu alabilmişti. Sergey Kiriyenko’nun Başbakanlığı 23 Ağustos 1988 tarihine kadar devam edebildi. 

Eylül 1998- Mayıs 1999   : Yevgeniy Primakov

11 Eylül 1998 tarihinde R.F. Devlet Başkanı Boris Yeltsin Yevgeniy Primakov’u Başbakan olarak atadı. Boris Yeltsin 12 Mayıs 1999 tarihinde Yevgeniy Primakov’u görevinden aldı. Duma’dan ilk oturumda güven oyu almış olan  Primakov’un Başkanlığı 9 ay sürdü.

Mayıs 1999- Ağustos 1999 : Sergey Stepaşin 

12 Mayıs 1999 tarihinde R.F. Devlet Başkanı Boris Yeltsin Sergey Stepaşin’i Başbakan Birinci Yardımcısı ve Başbakan vekili olarak atadı. 19 Mayıs 1999 tarihinde Duma’dan güven oyu alan Stepaşin’in başbakanlığı 9 Ağustos 1999 tarihine kadar devam edebildi. 

Ağustos 1999- Mayıs 2000 : Vladimir Putin  

R.F. Devlet Başkanı Boris Yeltsin görevinden aldığı Sergey Stepaşin’nin yerine   16 Ağustos 1999 tarihinde Vladimir Putin’i Başbakan Birinci Yardımcısı ve Başbakan vekili olarak atadı. Vladimir Putin Duma’dan ilk oturumda güven oyu alarak görevine başladı. 

Mayıs 2000 – Şubat 2004 : Mihail Kasyanov 

7 mayıs 2000 tarihinde R.F. Devlet Başkanlığına seçilen Vladimir Putin selefi olarak 17 Mayıs 2000 tarihinde Mihail Kasyanov’u Başbakan vekili olarak atadı. Duma’dan ilk oturumda güven oyu alarak göreve başlayan Mihail Kasyanov’un başbakanlığı 24 Şubat 2004 tarihine kadar devam etti.

05 Mart 2004 : Mihail Fradkov 

R.F. Devlet Başkanı Vladimir Putin 24 Şubat 2004 tarihinde  Mihail Kasyanov’u görevinden alarak Viktor Hristenko’yu Başbakan vekili olarak atamasının ardından,  05  Mart 2004 tarihinde de  hükümeti kurma görevini Mihail Fradkov’a vererek, Fradkov’u Başbakan  olarak atadı.

 

 

 

© Sitemizde yer alan  bilgiler ancak www.rusyaofisi.com adresi  kaynak gösterilmek şartıyla  kullanılabilir
  Ana Sayfa |Ülke Kimliği |Rusya`dan Haberler | Şirket Kuruluşları | Pazara Bakış| İstatistikler | Rusya Ekonomisi |Fuarlar  
 

                      RusyaOfisi.Com © | İlk Kurulum: Ocak 2002      

 
  Sertifikalar | Bavul Ticareti |Kamuoyu Araştırmaları | Vize-Gümrük | Önemli Adresler |Pratik Bilgiler |