RusyaOfisi.Com  ©  

                            

 
                                                                            

 

 

Rusya - DTÖ İlişkileri  

(02.02.2005,RusyaOfisi.Com)

Rus Medyasında yer alan haberlere göre,  Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütüne (DTÖ)  bu yılın sonlarında veya önümüzdeki yılın başlarında üye olabilme ihtimali bulunuyor. 

 Bilindiği gibi,  Rusya  Dünya Ticaret Örgütü'ne ilk olarak 1993 yılında müracaat etmişti. Halen,  Dünya Ticaret Örgütü’ne üye olmayan  en büyük ekonomiye sahip olan Rusya   DT֒ye  üye olarak, özellikle enerji ve ham madde dışındaki ürünlerini daha çok  yabancı ülkeye  satmayı hedefliyor.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerle yürüttüğü müzakerelerde önemli ölçüde uzlaşmaya varan Rusya’nın  ABD ile  ticaret konularında halen çözüm bekleyen bazı anlaşmazlıklar mevcut.  ABD Rusya’dan başta  gıda ve sanayii ürünleri satışı konusunda ve bankacılık/sigortacılık alanlarinda taviz vermesini  istiyor.

Rusya Avrupa Birliği ile anlaşma imzaladı, ancak benzer anlaşmaları özellikle Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere, örgütün diğer üyeleriyle de imzalamak zorunda. Rusya Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) üyelik konusunda yolun önemli kısmını almış durumda, yolu tamamlaması için pazar ekonomisi standartlarına ulaşması gerekiyor.

Rusya Ekonomik Gelişim ve Ticaret Bakanı German Gref  geçtiğimiz yıl konuyla ilgili olarak; Rusya'nın DTÖ'ye  üyeliğinin 2005 yılında çok zor olduğunu,DTÖ ile yürütülen üyelik müzakerelerinin başarılı bir şekilde sonuçlanması halinde daha  önümüzde adaptasyon ve ilgili belgelerin parlamentonun onayından geçme süreci var” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Diğer taraftan, Rusya Federasyonu’nun üyelik çalışmalarını sürdürdüğü Dünya Ticaret Örgütü kuralları arasında ve uluslar arası  ticaret normlarına uygun tatbikatlarda bavul ticaretinin yeri bulunmadığını burada bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Nitekim, Rus Makamları tarafından her vesileyle  bavul ticareti uygulamasının er ya da geç kaldırılacağı açıklanmaktadır.

 
 

 

 
 
 
  Ana Sayfa |Ülke Kimliği |Rusya`dan Haberler | Şirket Kuruluşları | Pazara Bakış| İstatistikler | Rusya Ekonomisi |Fuarlar  
 

                      RusyaOfisi.Com © | İlk Kurulum: Ocak 2002      

 
  © Sitemizde yer alan  bilgiler ancak www.rusyaofisi.com adresi  kaynak gösterilmek şartıyla  kullanılabilir