RusyaOfisi.Com  ©  

                            

 
                                                                            

 

 
Ukrayna Giderek  Karışıyor
(25.11.2004,RusyaOfisi.com)

Ukrayna’da  Pazar günü yapılan devlet başkanı  seçim sonuçlarına yönelik protestolar  devam ederken, Ukrayna  Seçim Komisyonu Rusya yanlısı  Başbakan Viktor Yanukoviç'in oyların %49'unu, Batı yanlısı liberal aday Viktor Yuşçenko'nun ise oyların %46'sını aldığını açıklamasının ardından gerginliğin dozu daha da yükseldi.  Ukrayna’da  sokaklarda ve parlamentoda yaşanan gerginlikler  zaman zaman kavgaya dönüşüyor.

Viktor Yuşçenko’nun yardımcılarından ve halen milletvekili olan Zinçenko: “Seçimlere hile karıştırılması sonucu meydana gelen krizden Ukrayna’nın çıkması için tüm yasal  ve barışçı girişimlerimiz sonuç vermedi.” Şeklinde  açıklama yaptı.

Ukrayna’da muhalefete mensup siyasiler  taraftarlarına hükümet binalarını, havaalanlarını, demiryolu istasyonlarını ve büyük ana yolları işgal etme çağrısında bulundu.

Muhalefet milletvekilleri, parlamentoyu, Rusya yanlısı başbakan Viktor Yanukoviç'in seçimleri kazandığını ilan eden seçim komisyonu hakkında  güvensizlik önergesi verdi ancak iktidara mensup  milletvekillerinin  boykotu  nedeniyle oturumda oylama yapılabilmesi için yeterli çoğunluk sağlanamadı oturum sırasında Viktor Yuşçenko, kendini devlet başkanı ilan ederek, yemin eti.  Muhalefet liderinin yemininin yasal hiçbir geçerliliği bulunmuyor..

Rusya medyasında Ukrayna Devlet Başkanı Kuçma Polonya Cumhurbaşkanı Aleksander Kwasnievski’yi taraflar arasında  arabuluculuk yapması için Kiev'e davet ettiğine ilişkin haberler yer alıyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin , her iki adaya ve  destekçilerine  yasalara uygun şekilde davranmaları çağrısında bulunarak, Rusya'nın seçim sonuçlarını tanıması ya da reddetmesi gibi bir seçeneğinin olmadığını söyledi.

Seçimlere gözlemci gönderen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT, pazar günkü ikinci tur başkanlık seçimlerinin Avrupa'nın demokratik standartlarının altında kaldığını açıklarken, Avrupa Birliği ve Amerika   Ukrayna hükümetinden seçimi gözden geçirmesini istiyor.

 
     
 
 
  Ana Sayfa |Ülke Kimliği |Rusya`dan Haberler | Şirket Kuruluşları | Pazara Bakış| İstatistikler | Rusya Ekonomisi |Fuarlar  
 

                      RusyaOfisi.Com © | İlk Kurulum: Ocak 2002      

 
  © Sitemizde yer alan  bilgiler ancak www.rusyaofisi.com adresi  kaynak gösterilmek şartıyla  kullanılabilir