RusyaOfisi.Com  ©  

                            

 
                                                                            

 

 
Ukrayna Ayakta
(24.11.2004,RusyaOfisi.Com)  

Ukrayna'da Pazar günü yapılan  devlet başkanlığı seçiminin sonucunu muhalefetin reddetmesiyle birlikte başlayan karışıklık ve gerginlik giderek tırmanıyor

Seçim Komisyonu'nun seçimi Rusya yanlısı aday Başbakan Viktor Yanukoviç'in kazandığını açıklamasının ardından Muhalif lider Yuşçenko halkı, hileli olduğunu söylediği seçim sonuçlarını protesto etmek için parlamentoya yürümeye ve bina önünde eylem yapmaya çağırmıştı.

Yanukoviç'e destek veren Putin,  Yanukoviç’i seçim galibiyeti için kutlamıştı. Ancak, Ukrayna'da meydana gelen gelişmeler neticesinde "Yanukoviç'i Exit-Poll'un açıkladığı sonuçlara göre kutlamıştım, resmi sonuçları beklememiz gerekiyor" açıklaması yaptı. Exit-Poll yaptığı sandıkbaşı araştırmalar sonrasında Yanukoviç'in Yuşkenko'nun gerisinde olduğunu açıklamıştı.

Başkent Kiev’de Bağımsızlık Meydanı ve Ukrayna Parlamentosu Verhovnıy Rada bahçesinde toplanan  yüzbinlerce  kişi, protesto gösterilerine devam ediyor.    Protesto gösterileri Ukrayna'nın batısında yer alan diğer  şehirlere de yayılmış durumda. Muhalefetin kalesi olarak bilenen Lviv kentinde de yüz bin kadar gösterici, Batı yanlısı  aday Yuşçenko'yu devlet başkanı olarak tanıdıklarını açıkladılar. Sivil itaatsizlik eylemi çerçevesinde kentte ulaşım sektöründe grev başlatılmış bulunuyor. Başkent Kiev ile dört ilin belediye meclisi de, seçim sonucunu tanımadıklarını açıkladılar.

Yuşçenko'nun devlet başkanlığı seçimini kazandığını ilan ederek, uluslar arası toplumun bu sonucu tanımasını istedi. Diğer taraftan, seçimi kazandığı ilan edilen Rusya yanlısı Başbakan Viktor Yanukoviç ise, göstericileri ülkeyi bölmeye çalışan bir avuç radikal olarak nitelendirdi.

Seçimlere gözlemci gönderen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT, pazar günkü ikinci tur başkanlık seçimlerinin Avrupa'nın demokratik standartlarının altında kaldığını açıklarken, Avrupa Birliği de Ukrayna hükümetinden seçimi gözden geçirmesini istedi.

 
     
 
 
  Ana Sayfa |Ülke Kimliği |Rusya`dan Haberler | Şirket Kuruluşları | Pazara Bakış| İstatistikler | Rusya Ekonomisi |Fuarlar  
 

                      RusyaOfisi.Com © | İlk Kurulum: Ocak 2002      

 
  © Sitemizde yer alan  bilgiler ancak www.rusyaofisi.com adresi  kaynak gösterilmek şartıyla  kullanılabilir