RusyaOfisi.Com  ©  

                            

 
                                                                            

 
Ukrayna’da  Devlet Başkanı İkinci Turda Belirlenecek
(01.10.2004,RusyaOfisi.Com)  

Ukrayna'da devlet başkanlığı seçimi ikinci tura kaldı.  Oldukça gergin bir havada geçen propaganda döneminin ardından 31 Ekim 2004 tarihinde yapılan  Ukrayna devlet başkanlığı seçimlerinde, resmi olmayan ilk sonuçlara göre adaylardan hiçbiri ilk turda seçilmek için gerekli  oy oranına ulaşamadı. Ukrayna Seçim Kanunu uyarınca,  adaylardan birinin ilk turda seçilebilesi için geçerli oyların %50’den fazlasını alması gerekiyor.

Buna göre, yapılan ilk tur seçimlerde  en fazla oy alan iki aday  Viktor Yuşçenko ve Viktor Yanukoviç 21 Kasım 2004 tarihinde yapılacak ikinci tur seçimlerde yeniden yarışacaklar.

Seçimlerde 24 aday, şimdiki  devlet başkanı  Leonid Kuçma'dan boşalacak koltuğuna oturmak için mücadele etmişti.  Seçimlerde  beklendiği gibi ABD ve AB yanlısı cizgisiyle tanınan ve ABD ve AB tarafından desteklenen muhalefetteki aday  Viktor Yuşçenko %40 oy oranıyla birinci sırada yer alırken, ikinciliği %39 oy oranıyla Rusya tarafından  açıkca desteklenen şimdiki Başbakan Viktor Yanukoviç aldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ile daha yakın ilişkiler öngördüğü için seçim arifesinde Ukrayna’ya giderek, katıldığı  bir televizyon programında Yanukoviç liderliğindeki hükümetin son bir yılda önemli icraatlar gerçekleştirdiğini ifade ederek, açıkça Yanukoviç'e destek vermişti. Moskova yanlısı Viktor Yanukoviç, Ukrayna’nın NATO’dan ayrılmasını istiyor.

Bazı Ukrayna gazetelerinde  seçimlerde ciddi usülsüzlükler yapıldığına ilişkin haberler yer alıyor.

Ukrayna dışında yaşayan Ukrayna vatandaşları da Ukrayna’nın  yurt dışında  bulunan diplomatik temsilciliklerinde kurulan sandıklarda oy kullandılar. 

 
     
 
  Ana Sayfa |Ülke Kimliği |Rusya`dan Haberler | Şirket Kuruluşları | Pazara Bakış| İstatistikler | Rusya Ekonomisi |Fuarlar  
 

                      RusyaOfisi.Com © | İlk Kurulum: Ocak 2002      

 
  © Sitemizde yer alan  bilgiler ancak www.rusyaofisi.com adresi  kaynak gösterilmek şartıyla  kullanılabilir