RusyaOfisi.Com  ©  

                            

 
                                                                            

 

 
Putin’den  Reform Tanıtımı
(19.11.2004,RusyaOfisi.Com)  

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Eylül ayında Kuzey Osetya'nın Beslan şehrinde meydana gelen okul baskını sonrası gündeme getirdiği, Rusya’nın  son yıllardaki  en radikal politik  reformu olarak görülen mahalli idarecilerin halk tarafından doğrudan seçilmesi  yerine merkezden belirlenmesini öngören  Reformu tanıtmak amacıyla dün bir tanıtım turu gerçekleştirdi.

Putin ilk olarak,  Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’da çoğunluğa sahip Tek Rusya Partisi’ne  (Yedinaya Rossiya)  mensup 300 milletvekiline daha sonrada Rusya’nın en büyük üç televizyon kanalının temsillerine reform konusunda bilgi vererek, konuyla ilgili sorulan soruları cevapladı.  

Putin televizyon kanalları temsilcileriyle gerçekleştirdiği mülakat sırasında,  reformların Rusya'nın  uluslarası terörizmden korunması için gerekli olduğunu savunarak, Federasyonu oluşturan birimlerin yönecilerin doğrudan halk tarafından seçilmesi yerine devlet başkanı tarafından atanmasına gerekçe olarak; "birimlerde yapılan seçimlerinde etnik kimliğin belirleyici olması, seçimlere değişik finans gruplarını karışması, SSCB’nin dağılmasının ardından federal erk tarafından bölgesel erklerin bütünlüğünü tehdit eden unsurlar olarak görmesini" gösterdi.    

Putin, muhalefete mensup siyasetçiler ve bazı  hukukçular tarafından “Rusya’yı federal bir  devlet olarak ilan eden ve federalizmin temel prensiplerini tarif eden Rusya Anayasa’sının temel ilkelerini  ihlal ederek, Rusya Anayasası’nı hükmi değeri bulunmayan bir belgeye dönüştürmekle” suçlanıyor.  

Rusya Mahalli İdareler Seçim Sistemi nasıl işleyecek? Bölge yöneticilerin görev sürelerinin sona ermesinden  35 gün önce, devlet başkanı belirlediği adayları bölge  parlamentolarına  sunacak, bölge parlamentoları 14 gün içerisinde devlet başkanı tarafından gösterilen aday için oylama yapacak.  Gösterilen aday,  toplam milletvekili sayısının  en az yarısından bir fazlasının oyunu alması halinde seçilmiş sayılacak.  Adayın  gerekli sayıda oy alamaması halinde,  Rusya devlet başkanı 7 gün içerisinde yeniden bölge parlamentosuna aday gösterecek. Yapılacak ikinci tur oylamada da  adayın  gerekli sayıda  oy alamaması halinde ise, devlet başkanı vekaleten bir kişiyi bu göreve atayacak. Rusya anayasasına göre, bu durumda devlet başkanının bölge parlamentosunu fesh etme  hakkı da bulunuyor. Yasama meclisi iki aşamalı olan bölge veya cumhuriyetlerde adayın seçilebilmesi için her iki meclisin de onayını (alt meclis-üst meclis) alması  gerekiyor.

 
     
 
 
  Ana Sayfa |Ülke Kimliği |Rusya`dan Haberler | Şirket Kuruluşları | Pazara Bakış| İstatistikler | Rusya Ekonomisi |Fuarlar  
 

                      RusyaOfisi.Com © | İlk Kurulum: Ocak 2002      

 
  © Sitemizde yer alan  bilgiler ancak www.rusyaofisi.com adresi  kaynak gösterilmek şartıyla  kullanılabilir