RusyaOfisi.Com  ©  

                            

 
                                                                            

 

 
Burgaz-İskenderiye  Petrol Boru Hattı Projesi Parafe Edildi
(10.11.2004,RusyaOfisi.Com) 

Rusya, Bulgaristan ve Yunanistan  arasında Bulgaristan’ın Burgaz Limanı ile Yunanistan’ın İskenderiye limanı arasında  petrol boru hattı kurulmasına ilişkin anlaşma parafe edildi.

Rus İtar-Tass Haber Ajansına göre, Rusya’nın Boğazlara alternatif  olarak bulduğu güzergahlardan biri olan Bulgaristan’ın Burgaz limanından Yunanistan’ın  İskenderiye Limanı arasında petrol boru hattı döşenmesini ilişkin anlaşma  katılımcı ülkelerin uzmanlarından oluşan çalışma grupları tarafından parafe edildi. Yılda 35 milyon ton petrol taşıma kapasitesine sahip  bulunanan proje anlaşmanın  önümüzdeki günlerde Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da  bakanlar düzeyinde imzalanması bekleniyor.

Boru hatalternatifleri:
Kıyıköy-İbrikbaba'nın reddi ve Samsun-Ceyhan'ın pazarlanamaması, petrol şirketlerini alternatif hatlara yönlendirebilir. Şirketlerin üzerinde çalıştığı diğer alternatifler  şöyle:
Odessa-Brody: Petrolün Rusya'nın Brody kentine oradan da Kuzey Denizi'ndeki Gdansk veya Danimarka'nın Wilhelmshaven Limanı'na taşınmasını sağlıyor. .
Drujba-Adriyatik: Rusya'nın Sibirya bölgesinden başlayan Drujba boru hattı sisteminin Odessa-Brody hattının da katılımıyla petrolleri Adriyatik Limanı'na taşımasını sağlıyor.
Köstence-Pancevo-Omisalj: Romanya'nın Köstence Limanı'ndan Pancevo'ya ulaşacak hat ile petroller Hırvatistan'ın Omisalj Limanı'na taşınabilecek.
Burgaz-Vlore: Bulgaristan'ın Burgaz Limanı'ndan Arnavutluk'taki Vlore Limanı'na uzanan bir hattan oluşuyor.
 

 
     
 
 
  Ana Sayfa |Ülke Kimliği |Rusya`dan Haberler | Şirket Kuruluşları | Pazara Bakış| İstatistikler | Rusya Ekonomisi |Fuarlar  
 

                      RusyaOfisi.Com © | İlk Kurulum: Ocak 2002      

 
  © Sitemizde yer alan  bilgiler ancak www.rusyaofisi.com adresi  kaynak gösterilmek şartıyla  kullanılabilir