RusyaOfisi.Com  ©  

                            

 
                                                                            

 

 
Rusya'dan Yeni Nükleer Füze Sistemleri Açıklaması
(18.11.2004,RusyaOfisi.Com)
 

Rusya medyasında yer alan haberlere göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin  , Rusya Silahlı Kuvvetlerine mensup yüksek rütbeli subaylarla düzenlediği toplantıda Rusya’nın yakın bir gelecekte denemelerine başlanmış bulunan  ve diğer nükleer silahlara sahip devletlerin bile sahip olmadıkları benzeri bulunmayan   nükleer füze sistemlerine sahip olacağını, açıkladı.

Putin “Bundan sonra nükleer silahlar da dahil olmak üzere silahlı kuvvetlerimizin  imarı için yoğun  ve sürekli bir şekilde çalışacağız" açıklamasında da bulundu.

Diğer taraftan, söz konusu toplantıda  Rusya Savunma Bakanı  Sergey İvanov “Rusya’nın  her türlü nükleer tehlikeye  ve nükleer tesislerde meydana gelebilecek kazalara karşı  gerekli  güvenli savunma  unsurlarına sahip olduğunu” belirtti.    

Rusya  daha önce, modern füze sistemleri geliştirmeye çalıştıklarını duyurmuştu.Rusya Devlet Başkanı Putin 2003 yılının genel bir  değerlendirmesini yaptığı 18.12.2003 tarihli televizyon konuşmasında; askeri konularda ilgili olarak, aşagıda yer alan konulara değinmişti.

"- İhracata yönelik askeri araç ve malzeme üretimi artırılarak, sürdürülecek.

- Rus ordusunun teçhizatlandırılmasına  ilişkin  2010 yılına kadar olan program kabul edildi. 2004 yılında 2005-2015 yıllarını  kapsayayacak program kabul edilecek.

- Rus ordusunun (kara, hava ve deniz kuvvetleri) reformu ve modernizasyonu artarak devam edecek.

- 2006-2007 yılında mevcut er ve erbaş sayısının yarısı kadar sayıda sözleşmeli asker kadrosu oluşturularak profesyonel askerliğe geçiş başlatılacak.

- Halen Rusya’da devlet memuru sayısı 330 bin. Muazzaf subay ve asker sayısı 1 milyon 200 bin.  Bu  sayı askerlik görevini yapanlarla birlikte 4 milyona ulaşıyor."

 
     
 
 
  Ana Sayfa |Ülke Kimliği |Rusya`dan Haberler | Şirket Kuruluşları | Pazara Bakış| İstatistikler | Rusya Ekonomisi |Fuarlar  
 

                      RusyaOfisi.Com © | İlk Kurulum: Ocak 2002      

 
  © Sitemizde yer alan  bilgiler ancak www.rusyaofisi.com adresi  kaynak gösterilmek şartıyla  kullanılabilir