RusyaOfisi.Com  ©  

                            

 
                                                                            
Rusya'nın Kuzey Osetya Bölgesinde  Okul Baskını

(01.09.2004,RusyaOfisi.Com)

Kuzey Osetya Özerk Cumhuriyeti'nin Beslan şehrinde öğretim yılının ilk gününde meydana gelen olayda, silahlı ve bombalı kişiler  bir orta okulu basarak 300 öğrenciyi ve veliyi rehin aldılar. Rehin alma eyleminin sürdüğü olayda eylemcilerle  polis arasında çıkan ilk çatışmada yedi kişi öldü, 11 kişi de yaranlandı.

İnguşetya  Cumhuriyeti'nde cezaevlerinde bulunan bazı kişilerin serbest bırakılmasını ve Kuzey Osetya Devlet Başkanı Aleksandır Dzasokhov, İnguş lideri Murat Zyazikov ile görüşmeyi talep eden eylemciler ayrılıkçı Çeçen liderlerden Şamil Basayev'e bağlı olduklarını açıkladılar. 

Sayıları 15 ila 25 arasında olduğu belirtilen eylemciler,  güvenlik güçleri tarafından operasyon düzenlemesi halinde, okulu havaya uçuracakları tehditinde bulundular. Eylemciler kendileriyle   görüşmek  üzere okula  gelen Kuzey Osetya Müftüsü Ruslan Valgatov ile görüşmeyi kabul etmeyerek,  sadece Kuzey Osetya ve İnguşetya Özerk Cumhuriyeti devlet başkanlarıyla görüşmek istediklerini bildirdiler. Yeni öğretim yılının ilk günü olması münasebetiyle bazı veliler de okulda bulunuyordu.  Halen 120'si öğrenci olmak üzere 200 kişiyi rehin olarak ellerinde bulunduran eylemciler 15 öğrenciyi serbest bıraktılar.

Rusya’nın Soçi şehrinde yıllık  tatilini geçirmekte olan Rusya  Devlet Başkanı Vladimir Putin okul baskını dolayısıyla tatilini yarıda keserek Moskova’ya dönerek,  konuyla ilgili olarak  İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev ve FSB Başkanı Nikolay Patruçev ile acil toplantı yaptı. Rusya son günlerde topraklarında meydana gelen saldırılar nedeniyle  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni  toplantıya çağırdı.

Rehin alma olayı ile ilgili olarak bir açıklama yapan Çeçen Lider Aslan Mashodov, eylemle  bir ilgilerinin olmadığını duyurdu.

 
 
  Ana Sayfa |Ülke Kimliği |Rusya`dan Haberler | Şirket Kuruluşları | Pazara Bakış| İstatistikler | Rusya Ekonomisi |Fuarlar  
 

                      RusyaOfisi.Com © | İlk Kurulum: Ocak 2002      

 
  © Sitemizde yer alan  bilgiler ancak www.rusyaofisi.com adresi  kaynak gösterilmek şartıyla  kullanılabilir