RusyaOfisi.Com   

                            

 
                                                                            
 
Moskovada Dazlak  Saldırısı
(19.09.2004,RusyaOfisi.Com)  

Cumartesi gecesi Moskovanın işlek metro istasyonlarından Dinamoda meydana gelen saldırıda  görgü tanıklarının ifadesine göre sayıları 50 civarında olan ırkçı dazlak grubu terörist saldırıların intikamını alıyoruz şeklinde slogan atarak, bıçak ve demir sopalarla  üç kafkasyalıya saldırdı.   Metronun içerisinde meydana gelen saldırıdan sonra saldırgan dazlak grubu kaçarken, göz altına alınan olmadığı bildiriliyor.  

Rus İnterfaks Haber Ajansının bildirdiğine göre, saldırıya uğrayan Kafkasyalılar  Moskovanın çeşitli hastanelerine kaldırıldı. Saldırı uğrayanların vucütlarının çeşitli yerlerinde  çok sayıda darp izi bulunduğu, bir kişinin de durumunun hayati tehlike taşıdığı bildirilirken, saldırıya uğrayanların kimlikleri ve milliyetleri konusunda her hangi bir açıklama yapılmadı.  

Dazlakların hedefi   "kara kafalılar"  diye adlandırdıkları esmer yabancı kişiler oluştururken, Moskova`daki terör eylemlerinden sonra ve özellikle   Hitler`in doğum gününe rastlayan haftada (20 Nisan)   çok sayıda yabancı  özellikle metrolarda, yabancı öğrencilerin kaldıkları öğrenci yurtlarında ve açık pazarlarda  ırkçı dazlakların saldırısına maruz kalıyor. Rusya'da yaşayan yabancılar büyük çoğunluğu ırksal temelli şiddet ve ayrımcılığa  karşı güvenlik güçleri tarafından yeterli önlem alınmadığını  düşünüyor. Gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmaması, ırkçı dazlakların  etnik azınlıkları ve Rusya'da yaşayan yabancıları ceza almadan taciz edebileceklerine inandıkları bir hava oluşturmaktadır.

Rusya'nın en büyük kamuoyu araştırma kuruluşlarından olan  "Kamuoyu Fonu" tarafından   Mart 2004 tarihinde  yapılan "Rusya'da Dazlaklar" konulu kamuoyu araştırması...
 

 
 
  Ana Sayfa |Ülke Kimliği |Rusya`dan Haberler | Şirket Kuruluşları | Pazara Bakış| İstatistikler | Rusya Ekonomisi |Fuarlar  
 

                      RusyaOfisi.Com | İlk Kurulum: Ocak 2002      

 
  Sitemizde yer alan  bilgiler ancak www.rusyaofisi.com adresi  kaynak gösterilmek şartıyla  kullanılabilir