RusyaOfisi.Com  ©  

                            

 
                                                                            

 

St.Petersburg’ta Dazlaklar Yine Saldırdı

(17.10.2004,RusyaOfisi.Com)  

St.Petersburg şehrinde olağan hale gelen ırkçı dazlak saldırılarına bir yenisi daha eklendi.  14 Ekim 2004 Çarşamba günü meydana gelen olayda, görgü tanıklarının ifadelerine göre sayıları  20 kadar olan  dazlak grubu 20 yaşındaki Vietnamlı bir öğrenciyi  feci şekilde döverek ve  bıçak darbeleriyle  öldürdü.  

Rus Itertass Haber Ajansının bildirdiğine göre, Olayı protesto  etmek amacıyla, Vietnamlı öğrenciye saldırının gerçekleştirildiği yerde  toplanan 100 kadar yabancı öğrenci protesto  gösterisi  düzenledi. Yabancı öğrenciler Rusya makamlarından can güvenliklerinin sağlanması ve suçluların yakalanması  talebinde bulundular.  Güvenlik güçlerinin müdehale etmediği gösteri sırasında,  öğrenciler “Biz de insanız”  “Okumak için geldik tabutlarla gidiyoruz” “Daha kaç kişi ölecek?” şeklinde  pankartlar taşıdılar. 

Olay yerine gelen St. Petersburg Belediye Başkan Yardımcısı Oleg Virolaynen, suçluların en kısa zamanda yakalanacağını, yabancı öğrencilerin can güvenliklerinin sağlanacağını söyledi.  

Diğer taraftan,  Voronej şehrinde   yabancı bir öğrenciyi öldürmekten 36 sene hapis cezasına çarptırılan dazlakların aldıkları cezaya tepki göstermek amacıyla  şehirdeki dazlak gruplarının yeniden saldırılara geçtikleri bildiriliyor.

Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığının verilerine göre, halen Rusya’da yasadışı ırkçı dazlak  örgütlerinin 15-20 bin üyesi bulunuyor.

Rusya'nın en büyük kamuoyu araştırma kuruluşu "Kamuoyu Fonu" tarafından   Mart 2004 tarihli  "Dazlaklar" konulu kamuoyu araştırması sonuçlarını görmek için...

 
 
  Ana Sayfa |Ülke Kimliği |Rusya`dan Haberler | Şirket Kuruluşları | Pazara Bakış| İstatistikler | Rusya Ekonomisi |Fuarlar  
 

                      RusyaOfisi.Com © | İlk Kurulum: Ocak 2002      

 
  © Sitemizde yer alan  bilgiler ancak www.rusyaofisi.com adresi  kaynak gösterilmek şartıyla  kullanılabilir