RusyaOfisi.Com  ©  

                            

 
                                                                            
Rusya Devlet Başkanı Putin Çin Halk Cumhuriyeti’nde
(15.10.2004,RusyaOfisi.Com)

Rusya Devlet Başkanı Vladir Putin Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Hu Jintao’nun resmi davetlisi olarak Çin’de resmi temaslarda bulunuyor. 3 günlük resmi ziyaretinin  ilk gününde Rusya-Çin ortak deklarayonu yayınlandı. Çin’in başkenti Pekin’de iki ülke devlet başkanı tarafından imzalanan ortak bildiride;  “İki ülke arasındaki ilişkilerin eskiden hiç görülmemiş yüksek bir düzeye ulaştığına dikkat çekilerek, uluslararası konjektür  nasıl değişirse değişsin Rusya ve Çin arasındaki stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesinin her iki ülkenin dış politikasının önceliği olacağı” vurgulandı.

İki ülkenin  birbirlerinin toprak bütünlüğü ve egemenliğini  ilgilendiren önemli konularda, karşılıklı olarak birbirlerine destek verecekleri belirtilen ortak  bildiride; Rusya  tarafı, Tayvan ve Tibet konularında,  dünyada tek Çin bulunduğunu  kabul ettiğini ve  Çin Halk Cumhuriyeti'nin tüm Çin'i temsil eden tek yasal hükümet olduğunu, Tayvan ve Tibet'in Çin'in ayrılmaz parçaları olduğunu  kabul ettiğini belirtirken,  Çin tarafı da,  Rusya'nın devlet bütünlüğünü korumaya yönelik olarak Çeçen terörü ve bölücü güçlere karşı yürüttüğü mücadeleyi  destekleyeceğini açıklandı.

Deklarasyonun imza töreninden sonra basın mensuplarına bir açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin: “Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü’ne  (DTÖ) üyeliği konusunda Rusya ile Çin arasındaki görüşmelerin başarıyla sonuçlanmış olması iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesi için yeni imkanlar sağlayacağını ümüt ettiklerini, vurgulayarak,  Rusya ve Çin  arasında geleceği olan işbirliği alanları; enerji, uzay çalışmaları, bilimsel ve teknik  işbirliği" sıraladı.   

Rus-Çin  sınırlarının doğu kesimine ilişkin ek protokol imzalandı

Putin’in temasları sırasında Rusya ve Çin’in arasındaki ortak sınırın doğu kısmına ilişkin bir de ek protokol imzalandı. İmzalanan ek protokolde;  toplam 4300 kilometre uzunluğundaki Rusya-Çin arasındaki kara sınırı  nihai olarak tesbit edildi.  

Çin Dışişleri Bakanlığı  tarafından,  Çin'in Rusya ile enerji, altyapı inşaası, bilim ve teknoloji alanlarında olan işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu belirtiliren, Çin ve Rusya başbakanları arasında kısa süre önce iki ülke arasındaki enerji işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda varılan fikir birliğini yinelendiği açıklaması yapıldı.

16 Ekim 2004 tarihli haberimizde,  Rusya-Çin Dış Ticareti, Rusya-Çin Sınır Ticareti (Bavul Ticareti) konularını bulabilirsiniz.

 
  Ana Sayfa |Ülke Kimliği |Rusya`dan Haberler | Şirket Kuruluşları | Pazara Bakış| İstatistikler | Rusya Ekonomisi |Fuarlar  
 

                      RusyaOfisi.Com © | İlk Kurulum: Ocak 2002      

 
  © Sitemizde yer alan  bilgiler ancak www.rusyaofisi.com adresi  kaynak gösterilmek şartıyla  kullanılabilir