RusyaOfisi.Com  ©  

                            

 
                                                                            

 

 
Rusya Orta  Asya İşbirliği Örgütüne Tam Üye Oldu
(19.10.2004,RusyaOfisi.Com)

Orta Asya turu kapsamında Tacikistan’da resmi ziyaretlerde bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Merkezi (Orta) Asya İşbirliği Örgütü’ne tam üyeliğine ilişkin anlaşmanın imzalanmasının ardından  düzenlenen ve üye ülkelerin devlet başkanı düzeyinde temsil edildiği zirve toplantısına katıldı.  Rus medyasında yer alan haberlere göre, Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de yapılan zirve toplantısında Orta Asya Örgütü çerçevesinde ortak piyasa kurulması, bölgesel güvenliğin sağlanması ve örgütün terörle mücadele konusundaki işbirliğini güçlendirmesi gibi konular ele alındı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin zirvede  yaptığı konuşmada, "Orta Asya İşbirliği Örgütü'nün gelişme perspektifinin  olduğunu kaydederek, Rusya'nın örgütün çerçevesindeki ekonomik işbirliğine bir an evvel girmesi, örgütün diğer üyeleriyle terörizm,  uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele konularında  ortak önlemler alması gerektiğini" söyledi.

Orta  Asya İşbirliği Örgütü: Üye ülkeler:  Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Rusya, Tacikistan.

Orta Asya İşbirliği Örgütü uluslararası bölgesel bir örgüt olarak 28 Şubat 2002 tarihinde   Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan tarafından kuruldu. Anılan örgüt kuruluş amacını; üye devletler arasında siyasi, ekonomik, bilimsel, çevre, kültür alanlarında işbirliği  ile  üye ülkelerin toprak bütünlüğü tehdit edecek tehlikelerin önlenmesini  teminen karşılıklı olarak yardımlaşma, olarak  beyan etmiştir. Örgüt ayrıca, sınır ve gümrük kontrolleri konularında koordineli olarak hareket etmek ve   tek ekonomik alan kurulmasına yönelik politikaların  uyumlaştırılmasını hedeflemektedir.

Rusya, Mayıs 2004 tarihinde itibaren  örgütte gözlemci olarak uzman düzeyinde  temsil ediliyordu.    

 
     
 
 
  Ana Sayfa |Ülke Kimliği |Rusya`dan Haberler | Şirket Kuruluşları | Pazara Bakış| İstatistikler | Rusya Ekonomisi |Fuarlar  
 

                      RusyaOfisi.Com © | İlk Kurulum: Ocak 2002      

 
  © Sitemizde yer alan  bilgiler ancak www.rusyaofisi.com adresi  kaynak gösterilmek şartıyla  kullanılabilir