RusyaOfisi.Com  ©  

                            

 
                                                                            

 

 
Putin’den Yunanlı Gazeteciye Türkiye Dersi
(24.12.2004,RusyaOfisi.Com)  

Rusya Devlet başkanı Putin  ikinci kez devlet başkanı seçildiği günden bu tarafa düzenlediği ilk yıllık basın toplantısını dün gerçekleştirdi. Rus tv kanallarının  canlı olarak verdiği, çeşitli konulara ilişkin görüşlerini açıkladığı Putin'in basın toplantısına dünya basını  büyük ilgi gösterdi. Basın toplantısı  Rusya ve dünyadan yaklaşık 700 gazeteci tarafından izlendi. 

Putin, düzenlediği basın toplantısı sırasında, Yunanistan Mega Tv kanalından bir gazetecinin  Türkiye ve Kıbrıs konusunda sorduğu soruya verdiği cevapla Yunanlı gazeteciye adete Türkiye dersi verdi. 

Aşağıda Yunanlı gazetecinin sorusunu ve Rusya Devlet  Başkanı Vladimir Putin’in cevabının Türkçe tercümesini bilgilerinize sunuyoruz.

Soru: “Geçtiğimiz günlerde  Yunan ve Türk Başkanları ile görüştünüz ve muhtemelen Kıbrıs konusu gündeme geldi.  Kıbrıslıların büyük çoğunluğunun Genel Sekreterin planına karşı olmasına rağmen,  Rusya’nın BM Güvenlik Konseyinde  Kıbrıs konusunda veto hakkını bundan böyle kullanmayacağı dair iddialar bulunuyor, bu konuda  ne düşünüyorsunuz? Bir çok kimse bunu sizin Türkiye ile  olan  ekonomik ilişkileriniz çok iyi şekilde gelişmesiyle açıklıyorlar. Rusya’nın bu konudaki  pozisyonunda değişiklik mi oluyor?  Değişiklik mümkün mü?”  

Putin: “Herşeyden önce   tüm endişelerinizi  giderecek bir yolun var olduğunu söylemek istiyorum:  Yunanistan ile olan ekonomik ilişkilerimizi de geliştirelim. Bu yöndeki,  bu gibi endişler ortadan kaybolur.

Bildiğiniz gibi, içinde bulunduğumuz yıl  yaklaşık olarak 2 milyon Rus turist Türkiye’yi ziyaret etti, rakam konusunda yanılabilirim, ama  Yunanistan'a 200 bin Rus turist gitti. Bu hatırı sayılır  büyük bir rakam.  Türkiye’ye giden turist sayısı bakımından Almanya’dan sonra ikinci sırada bulunuyoruz. Belki de birinci sıraya bile çıkabiliriz. Bu Türkiye ekonomisi için ciddi bir boyut.  Neden bu rakamlara ulaşıldı?   Çünkü, Türkiye Rus turistler için beşeri  ölçülerde vize rejimi uyguluyor. Bu beşeri vize kolaylığından ben kendim bile  8-9 yıl önce faydalanmıştım. Sınırda girişte  pasaportuma bir mühür basmışlar,  nereye gideceğimi bile sormamışlardı. Giriş vizesi için 10 dolar ödeyip, ülkeye giriş yapmıştım. Bir otele yerleşmiş iki hafta kalmıştım. Fakat, Yunanistan’a girmek mümkün değil veya  çok zor. Ancak,   bunda bizim bir suçumuz yok.   

Yunanistanla ilişkilerimiz çok iyi, fakat  ekonomik ilişkilerimizi siyasi ilişkilerimizin seviyesine çıkarmamız gerekiyor. Yunanistan ile olan askeri-teknik işbirliğimiz  diğer NATO ülkesi  Türkiye’den daha iyi gelişiyor.  Bu ilişkilerimizin güven verici özelliğini göstermektedir.  Bu  seviyeyi indirmek niyetinde değiliz,  hacim konusunda örnek  vermek gerekirse,  Türklerin Rus inşaat sektöründeki yüklendiği taahhütlerin miktarı  12-14 milyar dolar. Yunanlılar nerede?   Rusya pazarında aktif olarak çalışmanızı kim engelliyor?   Bu tip girişimleri sadece selamlarız,  ekonomik ilişkilerimizin gelişmesi için her türlü  desteği vereceğiz,  bizim Türkiye ile olan ekonomik ilişkilerimizi azaltmak yönünde değil de, Yunanistan ile olan ekonomik ilişkilerimizi geliştirmek yönünde hareket etmemiz gerektiğini düşünüyorum."

 
     
 
 
  Ana Sayfa |Ülke Kimliği |Rusya`dan Haberler | Şirket Kuruluşları | Pazara Bakış| İstatistikler | Rusya Ekonomisi |Fuarlar  
 

                      RusyaOfisi.Com © | İlk Kurulum: Ocak 2002      

 
  © Sitemizde yer alan  bilgiler ancak www.rusyaofisi.com adresi  kaynak gösterilmek şartıyla  kullanılabilir