RusyaOfisi.Com  ©  

                            

 
                                                                            

 

 
Rusya'da Dar Gelirliler Tedirgin
(15.01.2005, RusyaOfisi.Com)

Rusya'da, kamu taşımacılığında sağlanan sosyal yardım sisteminde yapılan değişiklikler geniş protestolara neden oluyor.

Yakın zamana kadar toplu taşım araçlarını ücretsiz kullanabilen milyonlarca Rus  vatandaşı  artık  ücret ödemek zorunda. Ayrıca, devlet tarafından sağlanan diğer sosyal yardımlarda da indirime gidiliyor.

Ücretsiz şehiriçi telefon görüşmeleri, emekli, savaş muharipleri ve özürlülere ilaç, protez gibi ücretsiz sağlık hizmetleri  paralı hale getirildi.  Daha önce toplu taşım araçlarından yararlanmak için ücret ödemesi gerekmeyen emekliler, malül  ve polisler  bundan böyle ücret ödeyecekler.

Ücretsiz toplu taşım araçlarından faydalanma,  kaldırılan sosyal hizmetlerden ilki. Rusya hükümeti   bunun yerine nakit destek sağlayacak ancak bu durumun  milyonlarca kişinin daha zor duruma düşmesi anlamına geleceğini iddia ediyorlar.

Rusya'da  emekli, savaş muharibi,  özürlü ve emniyet mensubu   yaklaşık 30 milyon kişi devlet yardımlarından yararlanıyordu. 143 milyon nufüslu Rusya'da  her beş kişiden birinin ücretsiz taşıma, indirimli ilaç ve elektrikten faydalanması anlamına geliyor.

Rusya Devlet  Başkanı Vladimir Putin'in en radikal reformu olarak kabul edilen bu değişiklik  Rusya'nın çeşitli şehirlerinde düzenlenen  gösterilerle protesto ediliyor.

Rusya'da kamuoyu araştırmaları ve ekonomik analizler konusunda faaliyette bulunan Yuriy Levada araştırma şirketi tarafından Eylül  ayında (2004)  Rusya'nın 46 Bölgesinden 128 yerleşim biriminde 1.600 Rus vatandaşı  ile yüz yüze görüşerek yapılan ve sitemizde 23 Eylül 2004 tarihinde yayımlanan Sosyal Reform konusunda Rus vatandaşlarının düşüncelerini yansıtan kamuoyu araştırması  görmek için

 
     
 
 
  Ana Sayfa |Ülke Kimliği |Rusya`dan Haberler | Şirket Kuruluşları | Pazara Bakış| İstatistikler | Rusya Ekonomisi |Fuarlar  
 

                      RusyaOfisi.Com © | İlk Kurulum: Ocak 2002      

 
  © Sitemizde yer alan  bilgiler ancak www.rusyaofisi.com adresi  kaynak gösterilmek şartıyla  kullanılabilir