RusyaOfisi.Com  ©  

                            

 
                                                                            

 

 
Rusya ve İran  Tacikistan'a Ortak Yatırım Yapıyor
(19.01.2005, RusyaOfisi.Com) 

Rusya ve İran Tacikistan'da ortak olarak  bir hidroelektrik santrali inşaa etme  konusunda mutabakata vardılar. Sangtuda adı verilen  hidroelektrik santralı toplam 500 milyon dolara mal olacak  ve  bölgede bulunan  ülkelere  elektrik enejisi sağlayacak.  Söz konusu santral Tacikistan'da bugüne kadar yapılan en büyük yabancı yatırım olma özelliğine de sahip olacak. 

Rusya medyasında yer alan haberlere göre, elektrik santralinin  yapımına Tacikistan’da  iklim şartlarının  iyileşmesiyle beraber  önümüzdeki bahar aylarında başlanacak.

Rusya ve İran böyle bir proje için çok uygun ortaklar olarak görünmese de her iki ülkenin de Tacikistan üzerinden önemli çıkarları var.

Rusya, Tacikistan'ın Sovyetler Birliği'nin parçası olduğu dönemde bu ülkede bir hidroelektrik santral kurma çalışması yapmıştı.

Tacikistan, bölgenin elektrik ihraç eden ülkesi konumuna gelirse, büyük olasılıkla Afganistan ilk müşterisi olacak.

Afganistan sınırına yakın bir bölgede bulunan  Sangtuda elektrik santrali tamamlandığında  başta  Afganistan olmak üzere, bölgedeki ülkelerin elektrik  enerjisi ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayacak.

Rusya’nın diğer bölge ülkeleriyle üçüncü ülkelerde sezsiz sedasız  ne gibi  ticari ve ekonomik faaliyetlere  girdiğini,  Türkiye-Rusya ekonomik ve ticari ilişkilerinin boyutunu 3-5 tane mağaza açılışına Rus haber spikerlerini bile bıyık altından güldürecek  kadar çok sayıda  kişiyi  Rusya’ya götürmek olarak görenlerin asıl  görmesi gereken bir  örnek olarak görüyoruz.

 
     
 
 
  Ana Sayfa |Ülke Kimliği |Rusya`dan Haberler | Şirket Kuruluşları | Pazara Bakış| İstatistikler | Rusya Ekonomisi |Fuarlar  
 

                      RusyaOfisi.Com © | İlk Kurulum: Ocak 2002      

 
  © Sitemizde yer alan  bilgiler ancak www.rusyaofisi.com adresi  kaynak gösterilmek şartıyla  kullanılabilir