RusyaOfisi.Com  ©  

                            

 
                                                                            

 

     
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın  Moskova Ziyareti
(12.01.2005,RusyaOfisi.Com) 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı görüşmelerde uluslararası sorunlar da ele alındı. Başbakan Erdoğan'ın Türk işadamlarını Rusya Devlet Başkanı Putin'e takdim töreninde konuşan Putin, Irak'ın yeniden imarı konusunda Türkiye'nin altyapısından yararlanmak istediklerini belirti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la  yaptığı görüşmede Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan ile bir telefon görüşmesi yaptığını  belirterek, "Rusya olarak  genel sekreterin çabalarını ve onun adını taşıyan planı da destekliyoruz. Planın içinde izolasyonların kaldırılmasında yarar olduğunu belirtik" şeklinde açıklama yaptı. 

Kuzey Kıbrıs'a uygulanan tecridin adil olmadığını kaydeden Putin, "Bu çok eski ve hassas bir konu, Rusya'nın  ikili planda hareket etmeye hazır" olduğunu söyledi.

Irak'la ilgili olarak mevcut durumun  Rusya açısından kaygı verici olduğunu belirten Putin çözüm için Türkiye ile ortak hareket ederek ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.  

Başbakan Erdoğan da, Rusya'yla ortak yatırımlar konusunda siyasi iradenin var olduğunu söyledi.

Başbakan Erdopan da, Ermenistan sorununa çözüm bulma konusunda Rusya ile dayanışma içinde olma kararı aldıklarını belirterek, 'Ermenistan da olumlu olmalı' dedi.

Rusya'yla ticarete de değinen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacminin 2004 yılında beklentilerin ötesinde gerçekleştiğini belirterek, "10 milyar dolarlık hacmin 15 milyar dolara çıkacağına inanıyorum" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, President Otel'de Türk işadamlarına seslendikten sonra, basın mensuplarının sorularını cevapladılar.

Moskova Türk Ticaret Merkezi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün  hizmete açılacak  Söz konusu Ticaret Merkezi  Türk firmalarının  kendi tanıtımlarını  yapmaları  ve Rus  pazarında faaliyet gösteren Türk firmalarına yardımcı olmak amacıyla tasarlanmış olan  60 milyon ABD Dolarlık proje 38,500 m2lik ticaret ve iş merkezini kapsıyor.  Proje sahibi TOBTİM Uluslararası İş Merkezleri ve müteahhit Ekinciler Holding  projeye  2000 yılında başlamışlar  projenin bitiş termini olarak  Temmuz 2001 tarihi planlanmıştı. Böylece, anılan ticaret merkezi 3,5 yıl gibi uzun bir gecikmeyle açılmış oluyor.

 
 
 
  Ana Sayfa |Ülke Kimliği |Rusya`dan Haberler | Şirket Kuruluşları | Pazara Bakış| İstatistikler | Rusya Ekonomisi |Fuarlar  
 

                      RusyaOfisi.Com © | İlk Kurulum: Ocak 2002      

 
  © Sitemizde yer alan  bilgiler ancak www.rusyaofisi.com adresi  kaynak gösterilmek şartıyla  kullanılabilir